Ana Sayfa

Sporda Toplumsal Araştırmalar Grubu (STOAG) web sayfasına hoş geldiniz.

İçinde yaşadığımız sosyal ve kültürel dünyanın bir parçası olarak spor, sadece fiziksel performans ve elde edilen rekorlardan/derecelerden ya da sadece eğlenmek, gelir elde etmek amacıyla gönüllü olarak katıldığımız fiziksel etkinliklerden ibaret değil. Spor, toplumun sosyal ve kültürel yapısından etkilenen ve bu yapıyı etkileyen, farklı konumlarda katılan bireylerin (sporcu, antrenör, yönetici, seyirci vb.) yaşamlarını biçimlendiren bir toplumsal olgu. Spor, aileden eğitime; ekonomiden siyasete; sosyal sınıftan fırsat eşitsizliğine; engelli gruplardan toplumsal cinsiyete; milliyetçilikten ırkçılığa; ulusaldan ulus ötesine uzanan geniş bir yelpazenin parçasıdır.

Bu çerçevede STOAG, sporu (aynı zamanda fiziksel aktivite ve egzersizi)  toplumsal hayatın önemli bir kültürel pratiği olarak kabul etmekte ve bu pratiği bütünlüklü bir yaklaşımla anlamaya çalışan araştırmalar gerçekleştirmektedir.


STOAG çalışmalarında sosyoloji ile birlikte tarih, kültürel çalışmalar, medya çalışmaları ve toplumsal cinsiyet çalışmalarından yararlanmaktadır.

Duyurular

  • Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi ve KASFAD işbirliğiyle düzenlenen II. Kadın ve Spor Çalıştay Raporuna bu linkten ulaşabilirsiniz.
  • Okan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi, KASFAD ve Kadın Futbol Kulüpleri Derneği işbirliğiyle düzenlenen Kadın ve Futbol Çalıştay Raporuna bu linkten ulaşabilirsiniz.
  • Uluslararası Rekreasyon ve Spor Yönetimi Kongresi'ne bilgiri özeti gönderim için son gün 15 Mart 2019.
  • Canan Koca'nın editörlüğünde, 16 yazarın katkılarıyla "Sporun Toplumsal Cinsiyet Halleri" kitabı yayımlandı. Sporda toplumsal cinsiyet hallerini farklı bağlamlarda inceleyen kitabı kitapçılardan ya da bu linkten ulaşabilirsiniz. Ayrıca Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi eski binada yer alan "Sporda Toplumsal Araştırmalar Grubu" odasına uğrayarak kitap ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Keyifli okumalar!
  • Kadınlar için Spor ve Fiziksel Aktivite Derneği'nin (KASFAD) hazırladığı "Spor Alanında Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Dil Rehberi"ne bu linkten ulaşabilirsiniz.
  • Duyuru Arşivi için tıklayınız